Mândri de ei!

Mândri de ei!

Într-o societate în care noțiunea de patriotism este adesea considerată desuetă și tratată cu cinism de mulți adulți, educarea copiilor în spiritul civic, al dragostei pentru țară și pentru valorile tradiționale este o muncă dificilă.

     Se impune, așadar, să apreciem gestul elevilor noștri care și-au făcut timp astăzi pentru a lua parte la sărbătorirea Zilei Naționale. Alături de d-na director, de cadre didactice și colegi de la alte școli, câțiva elevi din clasele V-VIII ai Școlii Gimnaziale ”Avram Iancu” au participat la programul pregătit de autoritățile locale, au interpretat imnul național și au urmărit parada militară.

  • 20191201_120841-1024x410 Mândri de ei!
  • 20191201_123054 Mândri de ei!
  • 20191201_125308 Mândri de ei!

Considerăm că respectul pentru țară, pentru oamenii care au luptat și au contribuit la formarea României Mari trebuie cultivat în fiecare dintre noi pentru a nu uita că ”patria sunt eu, ești tu, e tot ceea ce iubim, tot ceea ce visăm, tot ceea ce va fi când nu vom mai fi noi.” (Romain Rolland)

                                                  prof. Diana Ienei

Publică comentariul